1

Pori, Finnország (1973)

2

Macon, Franciaország (1985)

3

Sarzana, Olaszország (1990)

4

Esslingen am Neckar, Németország (1991)

5

Gyergyószentmiklós, Erdély – Románia (1993)

6

Kutná Hora, Csehország (2001)

7

Przemysl, Lengyelország (2003)

8

Alsókubin, Szlovák Köztársaság (2006)

Pori, Finnország (1973)

Eger legrégebbi testvérvárosi kapcsolata Porihoz fűződik. Az együttműködés ötlete 1970-ben született, a valóságos kapcsolat már 1973-ban megkezdődött, melyet azonban – aláírt szerződéssel – csak jóval később, 1984-ben szentesített a két város vezetője.

A 77 ezer lakosú kikötőváros Finnország nyugati részén, a Botteni-öböl partján fekszik. Elsősorban ipari város, de Európa-szerte híres a Pori Jazz Fesztiválról, melyet minden év júliusában rendeznek, s a kontinens egyik legjelentősebb ilyen jellegű eseménye.

Eger finn kapcsolatai hosszabb múltra tekintenek vissza: az egri evangélikus templomot az 1930-as években finn segítséggel építették fel. Ez a testvérkapcsolat máig is igen aktív, a templom restaurálásához a Pori Tälje-i testvérgyülekezet továbbá a neves zenész, Garam Lajos, a Sibelius Akadémia tanára is nagymértékben hozzájárult 2000-ben. Az Egerhez kötődő Garam család több szempontból is jelentős kultúraközvetítő szerepet tölt be a két ország között, hisz a háború utáni Finnországban a Garam testvérek egyikének fordításában jelent meg finnül a kortárs magyar irodalom több jelentős alkotása is.

Macon, Franciaország (1985)

Eger franciaországi testvérvárosa Macon, Saone Loire megye 45 ezer lakosú székhelye, mely Egerhez hasonlóan történelmi város és boráról is nevezetes. A két város vezetősége 1985-ben írta alá a testvérvárosi szerződést a Gárdonyi Géza Gimnázium és egy maconi gimnázium egymásra találásának és sikeres együttműködésének köszönhetően.

A későbbiekben a főszerepet az egri Mezőgazdasági Szakközépiskola vette át. Az egriek számára ez külön jelentőségű volt, mivel Macon az Európai Mezőgazdasági Szakközépiskolák Szövetségének regionális központja.

E barátság keretében diákok és tanárok rendszeres szakmai tapasztalatcseréire, nyári szakmai gyakorlataira és egymás borversenyein való kölcsönös megjelenésre kerül sor. A diákcsere egyik fontos eleme a régóta jól működő, rendszeresen megrendezett „Ki tud többet Egerről?”, illetve a „Ki tud többet Maconról?” című vetélkedő.

A kulturális együttműködés folyamatos: a két város művészeti csoportjai rendszeresen jelennek meg jelentősebb városi eseményeken.

Sarzana, Olaszország (1990)

Eger 1990-ben írta alá a testvérvárosi megállapodást az olaszországi Sarzana várossal. A kapcsolat az elmúlt években mérsékelt intenzitással működött, de bizonyos uniós projektekben közösen dolgoztunk olasz barátainkkal.

A Ligur tenger partján fekvő Sarzana jellegében, hangulatában Egerhez hasonlatos történelmi kisváros, mintegy 20 ezer állandó lakossal.

Homokos, tiszta tengerpartja van, melyet szállodák, üdülők sora övez. A közelében található Carrara (világhírű márványbányáival) és Firenze.

Esslingen am Neckar, Németország (1991)

Eger németországi testvérvárosa a Neckar folyó völgyében fekvő, 92 ezer lelket számláló Esslingen városa. A település Stuttgart mellett, Baden-Württenberg tartományban található. A történelmi múltú várossal már az 1980-as évek végén kezdődött a kapcsolat, de a hivatalos testvérvárosi szerződést 1991-ben ratifikálták.

A két város lakossága – korosztályonként és érdeklődési körök szerint – szervezett, kölcsönös látogatások révén ismerkedhetett egymással. Az egri Neumann Középiskola diákjai és a Mörike-Gymnasium tanulói és pedagógusai évtizedek óta látogatják egymást. Ilyen együttműködéseknek köszönhető az, hogy a testvérvárosi kapcsolat élő és tartalmas, s immár sok száz barátságon alapul. A két iskola közösen ünnepli jelentős évfordulóit, évtizedek óta folytat cserekapcsolatot.  A cserekapcsolatok azonban nem csak a fiatalokra korlátozódnak: folyamatos az együttműködés az idősek, nyugdíjas szervezetek között. A német és egri borászok szintén keresik az együttműködés lehetőségeit.

Gyergyószentmiklós, Erdély – Románia (1993)

Gyergyószentmiklós, Erdélyben, a Gyergyói-medencében fekszik. A 22 ezer lakosú város a környék gazdasági, kulturális és idegenforgalmi központja. A városban és környékén szinte minden megtalálható, ami Erdélyre, Székelyföldre jellemző. Gyergyószentmiklós határában található a híres Gyilkos-tó és a Békás-szoros. E két természeti látnivaló egyben a környék egyik legnevezetesebb idegenforgalmi látványossága is.

Gyergyószentmiklóssal a rendszerváltás idején, 1989-ben kezdődött a kapcsolat. A segélyszállítmányok után következtek a kölcsönös látogatások, a kulturális csoportok vendégszereplései, az iskolák cserekapcsolatai, de a testvérvárosi szerződést csak 1993-ban írták alá a két város vezetői. Az egri „Segít a Város Kiemelkedően Közhasznú Alapítvány” kezdeményezésére Eger Közgyűlése jóváhagyta, hogy az 1996-os tanévtől kezdve, évfolyamomként két-két diák tanuljon az egri Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközépiskolában.

Városunk évente képviselteti magát a gyergyószentmiklósi, Szent Miklós napi ünnepségen, míg erdélyi testvérvárosunk képviselői ősszel Eger Civil Ünnepe idején látogatnak Egerbe. Emellett természetesen folyamatosak a baráti találkozások, kulturális programok.

A két várost örökre összeköti az, hogy erdélyi nemzettestvéreink közül csaknem százan – ide értve Gyergyószentmiklós akkori polgármesterét és alpolgármesterét is – Egerben kértek magyar állampolgárságot, majd 2011 júniusában közösen, ünnepélyes keretek között tettek állampolgári esküt a Dobó téren.

Kutná Hora, Csehország (2001)

Kutná Hora Közép-Csehországban található. A középkori város a XIII. században keletkezett az ezüstbányászat fellendülésével. A város jelentősége gyorsan nőtt a pénzverésnek köszönhetően és Prága után sokáig az ország második legjelentősebb városa volt.

Kutná Hora az európai építészet egyik legszebb, egységes emléke. Ezt ismerte el az UNESCO azzal, hogy a világörökség részévé nyilvánította Kutná Hora történelmi belvárosát.

Kutná Hora és Eger 2001 óta testvérvárosok. A történelmi belvárosi jelleg és a történelmi hagyományok mindkét város karakterét egyértelműen meghatározza.

Przemysl, Lengyelország (2003)

Przemysl Délkelet-Lengyelországban fekszik, 12 km-re az ukrán határtól. A több mint ezeréves történeti múlttal rendelkező város valamikor az Osztrák-Magyar Monarchiához tartozott, Galícia egyik fontos központja volt. A hegyek ölelésében fekvő várost a kristálytiszta vizű San folyó szeli ketté. A város első írásos említése 981-ből származik. A középkorban Przemysl fontos igazgatási és kereskedelmi központnak számított, de a régészeti kutatások azt is bizonyítják, hogy már korábban is fontos történelmi események színhelye volt. A források tanúsága szerint évszázadokig éltek itt együtt különböző nemzetiségűk: lengyelek, ukránok és zsidók, ápolva saját kultúrájukat és vallásukat. Mivel ez a terület egykor az Osztrák-Magyar Monarchiához tarozott, ezért ebből a korszakból is számos emlék található itt.

A város fekvésének köszönhetően rendkívüli stratégiai jelentőséggel bírt és bír. Nem véletlen, hogy az osztrák hatóságok éppen itt építették ki a Verdun és Antwerpen után Európa harmadik legnagyobb erődrendszerét, mely az első világháborúban rendkívül komoly szerepet játszott. A hadi események nyomait mind a mai napig megtalálhatjuk a városban és annak környékén. Az elesett katonák – köztük magyarok és egriek is – a város több temetőjében nyugszanak.

Eger 2003 nyarán írta alá a testvérvárosi szerződést Przemysl városával. Párhuzamosan Heves megye és a przemysl-i kerület is kiépítette partnerkapcsolatát. E rövid idő alatt is több kulturális együttműködés alakult ki. Legfontosabb talán a Dobó István Vármúzeum és a przemysl-i Nemzeti Múzeum kiállítás-cseréje volt. A két város ma is folyamatos, igen aktív kulturális kapcsolatokat ápol.

Eger számára kiemelkedő lehetőség és nagy öröm volt az, hogy 2014-ben a Magyar – Lengyel Barátság Napját és a hozzá kapcsolódó eseménysorozatot városunk rendezhette meg. Egerben találkozott a két államfő és a Magyar – Lengyel Barátság Hetét számos kiállítás, koncert, kulturális bemutató, civil- és hagyományőrző szervezetek találkozása és sok más program színesítette.

Alsókubin/Dolni Kubin, Szlovák Köztársaság (2006)

Dolni Kubin Szlovákia északi részén fekszik az Árva folyó partján, a festői szép Árva vára közelében. A környékbeli hegyek és történelmi látnivalók az év minden időszakában szolgáltatnak programot a látogatóknak.

Erre alapozva alakult ki az évek óta jól működő kapcsolat a két város önkormányzata között. Ez a kapcsolat főként csereutazásokat tesz lehetővé. Korábban nagyobb lélegzetvételű önkormányzati programok, pl. városi szintű síverseny is megvalósult Alsókubinban.